Újra a Marson

 

1. A Vikingek és élet a Marson

 

2003 június 2-án egy újabb fejezet kezdődött el a Mars bolygó kutatásában. Egy európai és később kettő amerikai űrszonda indult sikeresen útnak, majd elsőként december 25-én az európai Mars Express érte el a Marsot. A szonda fedélzetén utazott az angol Beagle 2 leszálló egység is, amely szerencsésen ki lett bocsájtva a felszínre, azonban ismeretlen okok miatt nem sikerült vele a kapcsolatot felvenni. Az egyik legfontosabb feladata éppen a Marsélet, ill. arra utaló jelek felkutatása lett volna, az összes jelenlegi misszió fő célja.

Az emberiség első ilyen célú missziója 1976 júliusában és szeptemberében valósult meg, amikor az amerikai Viking űrszondák landoltak a vörös bolygó felszínén.  Ez volt egyben az első olyan földönkívüli expedíció, amely más bolygón próbált élet után kutatni. A Vikingek mérései és eredményei azóta sem tekinthetők teljesen egyértelműnek. A továbbiakban ezzel fogunk foglalkozni.

Amikor 1975-ben a Vikingek útnak indultak, a Mars egy száraz élettelen és kráterekkel teli világként volt elkönyvelve a tudósok közt. Ehhez nagyban a Mariner 4 és 9 amerikai szondák felvételei járultak hozzá, amelyek közül az utóbbi 1971-ben ért bolygóközelbe és kezdte meg működését. A felvételek többsége csalódásra adott okot, azonban annál nagyobb volt a meglepetés, amikor néhány fényképen kígyózó kiszáradt folyómedrekre emlékeztető kanyonok voltak láthatók. Folyékony víz a Mars felszínen? Hihetetlen!

A Viking 1 és 2 többek között erre is választ keresett a szondák fedélzetén lévő kísérleti „laboratóriumok” segítségével: három biológiai kísérlet és egy organikus anyagot kereső mérő eszköz. És az eredmények?

A kereső műszer nem talált a „bekanalazott” mintában egyetlenegy organikus molekulát sem, de nem szabad megfeledkezni két nagyon fontos tényről, a mérőeszközök végleges érzékenységéről és a kutatott terület parányi voltáról. Erről legjobban egy 1979-ben végzett kísérlet tanúskodik, amely során mikroorganizmusok voltak felfedezve az Antarktisz talajában. Előzőleg ugyanezt a területet a Vikingek is átvizsgálták (a földi próbáik során), de nem találtak semmilyen organikus anyagot benne!

Ami még fontosabb, 1970-es évek óta óriási felfedezések történtek a mikrobiológia területén, amely felfedezések teljesen megváltoztatták az életről alkotott képünket. Olyan alacsonyabb rendű élőszervezetek lettek felfedezve, amelyek képesek rendkívül alacsony hőmérséklet és szárazság vagy épp óriási hőmérséklet mellett létezni és szaporodni. Ráadásként egyes újonnan felfedezett mikróbákról kiderült, hogy a létezésükhoz évente csak egyszer-kétszer kell hogy vízhez jussanak, míg mások kén, vas és más fémek feldolgozásával jutnak tápanyaghoz. A Marsélet természetesen azonnal előtérbe került és megnőtt a ”tudományos forgalom” a vörös bolygó körül.

Csak röviden ismertetve, a Mars felszínén uralkodó hőmérséklet valahol a +10 és a –90 Celzius fok között váltakozik. Ez függ az egyenlítőtől való távolságtól és az uralkodó évszaktól, mivel a Marson is hasonló évszakok váltakoznak mint a Földön, csak majdnem kétszer olyan hosszak (1 Marsév 687 Földi nappal egyenlő). Ehhez hozzátartozik az a tény is, hogy egy nap a Marson (ún. sol) csak 37 percel hosszabb mint nálunk. A ritka légköre főleg széndioxidból áll és most már teljesen bizonyos, hogy óriási vízjégterületek találhatók a pólusokon és alacsonyabb földrajzi szélességeken közvetlen a felszín alatt is (a Mars Odyssey űrszonda mérési eredményei ezt csaknem teljes bizonyossággal támasztják alá). Azonban az alacsony légnyomás miatt a víz csak jégformában lehet jelen a felszínen, de földalatti üregekben, barlangokban akár folyékony víz is lehetséges. Ezenkívül kiszáradt folyómedrek és más víztevékenységre utaló alakzatok láthatók a marsűrszondák által készített felvételeken, nem beszélve az érdekes eróziós és lerakódási területekről. Ezek mind arról tanúskodnak, hogy itt valamikor valószínűleg tengerek és folyók léteztek és ahol víz volt (van), ott élet is kifejlődhetett.

 

A Vikingek egy idegen bolygón kutatnak ismeretlen életforma után

 

A 70-es évekbeli biológiai ismereteinket alapul véve a Viking leszálló egységek

vízdús környezetben élő mikróbákat kerestek, amelyek szén alapú organikus anyag feldolgozásával változtatják meg környezetüket (a tápanyag egyik részének felhasználásaval, a felesleges részének kilökésével - pont úgy, ahogy a földi élőszervek teszik). Az erre kidolgozott Viking kísérletek a következők voltak:

1. Gáz csere kísérlet. A Viking Mars talajt „kanalazott” be egy zárt kamrába, tápanyag (vitamin, só, aminosav keverék) volt hozzákeverve, majd a műszerek folyamatosan mérték a levegő változását a kamrában.

2. Hő által előidézett anyag kibocsájtás. Ebben az esetben Marstalaj minta és levegő lett összezárva, amelyhez radioaktív széndioxid (CO2) és szénmonoxid (CO) lett keverve. Egy hőlámpa melegítette az egészet. Néhány nap után a levegő ki lett engedve a kamrából és a talaj 625 fokos hőmérsékletre lett felmelegítve. A nagy hő miatt gázzá átalakult anyagban különleges szén atomok után kutattak (carbon-14). Ha kimutatva, akkor mikroorganizmusok tevékenysége lenne bebizonyítva.

3. Ún. megjelölt anyag kibocsájtás. Egy újabb talaj minta folyékony tápanyaggal lett összekeverve, radioaktív szénnel dúsítva. Ezután a keveréket megfigyelés alá vetették. Ha a radioaktív szén (carbon-14) a zárt kamra levegőjébe kerülne, akkor élő mikróbák aktivitása volna észlelve (ez azt jelenti, hogy a Mars élőlényei a carbon-14-el dúsított tápanyagot „bekebelezték” és egy részét, a carbon-14-el együtt, hulladékként kibocsájtották).       

Az 1. kísérlet öt különböző marstalaj mintán volt elvégezve. Egy héten át a kamrába zárt légkörben oxigén növekedés volt mérve! Biztosításként a kamrát ezután nagy hőmérsékletre melegítették fel. Ha az oxigén kibocsájtás élőlények számlájára írható, akkor a nagy hő ezeket elpusztítja és az oxigén kibocsájtás megáll. Azonban a gáztermelés nem maradt abba és a tudósok többsége egyszerű vegyi reakcióval magyarázta a történteket.

Ami ennél is érdekesebb, az a 2. kísérlet mérési eredményei. A Viking leszálló egység másik „laborját” kilencszer utasították ezen mérések elvégzésére és hét esetben pozitív eredményt mutattak ki! Ráadásként, ebben a kamrában a mérési műszerek érzékenyebbek voltak, mint az organikus anyagot detektáló különálló műszer. A kísérletet felügyelő tudósok szerint ez az eredmény baktérium féle sejtek jelenlétéről kellett hogy tanúskodjon! Természetesen, következett néhány ellen vizsgálat, szintén pozitív eredménnyel! Az 1. és 2. kísérlet így teljesen ellentmondó eredményt hozott és tisztázása máig várat magára.

A 3. teszt szintén nagy meglepetést hozott. Ez is kilencszer volt megismételve és mindegyik esetben a talaj széndioxid kibocsájtása volt megfigyelve. Itt is kontrol mérések következtek: a minta először 160 fokra lett felhevítve, majd 3 órán át 46 fokra. Az első esetben a gázkibocsájtás leállt, a másik esetben csak részlegesen maradt abba. Vajon a mikróbák felhasználták a beadagolt tápanyagot és hulladékként széndioxidot „lélegeztek ki”? Amikor megperzseltük és talán elpusztítottuk ezen hipotetikus mikróbákat, a CO2 kibocsájtás megállt, de csak részlegesen állt le akkor, amikor egy másik minta kibírhatóbb hőmérsékletnek lett kitéve. Látszólag ez a hőmérséklet nem volt annyira pusztító, de a teljesen sötét kamra környezete viszont annál inkább. Az eredmények teljes ellentmondásban vannak az első kísérlet eredményeivel és ez az, ami máig is tisztázatlan! Mit találhattunk odaát? Organikus anyagot (mikróbákat) vagy érdekes vegyi reakciókat (oxidálószereket) láttunk a talajban?

Az 1970-es években a Marson organikus anyag után kutattunk, ill. oxidálószerek jelenlétét próbáltuk kimutatni. Azóta nagy változások történtek, Mars eredetű meteoritok (kőzetek) voltak felfedezve az Antarktisz jégtakaróján. A bizonyítottan Marsról származó kövekben organikus anyag volt találva, az ALH 84001 jelölésű kő híre bejárta az egész világot: a követ kutató asztrobiológusok „érdekes” organikus anyag jelenlétét mutatták ki benne (D. S. McKay és D. M. Warmflash).

Egy szintén új keletű tudományos írásban (S. A. Benner vegyész 2000-ben kelt tanulmányában) a Vikingről olvashatunk ismét (mennyire aktuális a csaknem 30 éve végzett kutatás!). Benner állítása szerint a Viking organikus anyagot kereső műszere (amely érzékenységéről már előzőleg beszéltünk) teljesen érzéketlen volt néhány fajta molekula, pl. az ún. organikus sók iránt. Felmerül tehát az a lehetőség, hogy ezek az organikus molekulák ott voltak a mintákban, de a mérőműszer egyszerűen képtelen volt jelenlétüket kimutatni és így „organikustalannak” titulálva a bolygó felszínét.

Ha tehát a fent említett kutatóknak igazuk van, akkor milyen sors vár az oxidálószerek feltételezett jelenlétére? Bizonyos kutatók szerint az eredmények kizárják létezésüket, mivel a kísérletek melléktermékei erről tanúskodnak. Az ellen vélemények szerint a Mars felszínén uralkodó kemény viszonyok (erős ibolyántúli sugárzás, száraz környezet és nyomokban jelenlévő oxigén) nagyon is az oxidálószerek mellett szólnak. Viszont ha ez az igazság, akkor ezek a reagens anyagok az idő hosszú folyamán minden organikus molekulát felbontottak volna, nyomot nem hagyván utánuk.

Ha pedig az élet jelenlétét ilyen vegyileg erősen reagens környezetben kizártnak tartjuk, akkor nem mást állítunk, mint hogy a Marson kialakult élet a rendelkezésére álló több százmillió év alatt képtelen volt alkalmazkodni a változó körülményekhez. Ez viszont teljesen ellentétben áll a Földön tapasztaltaktól és látottaktól - az élet elképzelhetetlenül nagy alkalmazkodási erejéről!